Видни хореографи

20 май 2019

Стоил Енчев

Роден: 1932 г.

Починал: 2007 г.

Роден в: с. Росеново, Добрич

Професионален път:

-Съосновател на Ансамбъл за народни песни и танци „Силистра“

Произведения, които ще помним:  „На мегдана“, „Добруджански лазарки“, „Песни и игри от Силистренско“, „Бабушки коледари“

Отличия:

-„Кирил и Методи“ I и II степен


Симеон Симеонов

Роден: 1943 г.

Роден в: с. Медовене, Разград

Професионален път:

-Ръководил танцовия състав на Ансамбъл „Мизия“, Търговище

-1972 г. – основава Танцов състав „Добруджа“

Произведения, които ще помним:  „Добруджанска сватба“


Петър Ангелов

Роден: 1945 г.

Роден в: с. Губислав, София

        Професионален път:

-1965-1967 г. – ръководи Ансамбъла при ДНА – Сливен

-Дългогодишен ръководител на танцовия колектив при Градския народен съвет във Варна и главен балетмайстор на Ансамбъла на Военноморския флот

-1976 г. – създава и е директор и художествен ръководител на Професионален ансамбъл „Варна“

-1995 г. – създава специалността „Хореография“ във ВСУ „Черноризец Храбър“

-2008 г. – директор и художествен ръководител на Академичен танцов театър „Черноризец Храбър.

Произведения, които ще помним:  „Шуменски танц“, „Камчийски танц“, „Хайдутин и мома“, „Северняшки танц“, „Шопски танц“, „Варненски танц“, „Кокоревски ергени“, „На сватба“ ( „Мъжки гагаузки танц“), „Лазарки“, „Коледари“, „Танци от Голица“, „На мегдана“, „Хайдушко либе“, „Добруджански танц“, „Ветренски ергени“, „Венец за невеста“, „Стрели в момини двори“, „Родопски танц“, „Обреди за дъжд“, „Де гиди, вино червено“,

Отличия:

-Орден „Кирил и Методи“

-„Кристална лира“ на СБМТД

-Удостоен със званието „Заслужил артист“

-Два пъти носител на Награда „Варна“

-Почетен гражданин на Нови пазар

-Почетен знак на кмета на Община Добрич


Александър Александров

Роден: 1946 г.

Роден в: с. Котленци, Добрич

Професионален път:

-Главен художествен ръководител и хореограф на Фолклорен танцов ансамбъл „Добротица“ и танцова студия „Добрич

Произведения, които ще помним:  „ Дядовите калпаци“, „Коледари от северна Добруджа“, „На мегдана в Добруджа“, „Добруджанска сватба“, „От ритъм в ритъм“

Отличия:

-„Кристално огърлие“

-„Кристална лира“ на СБМТД

-„Златна лира“ на СБМТД

-„Сребърна лира“ на СБМТД

-„Почетен гражданин“ на Добрич


Румян Занев

 Роден: 1951 г.

Роден в: гр. Габрово

Професионален път:

-1975 г. – методист по танцова самодейност При Окръжен съвет по култура в Разград

-1976 г. – втори хореограф на Капанския ансамбъл

-1998 г. – главен художествен ръководител на Капанския ансамбъл

Произведения, които ще помним: „Сватбени мотиви“, „Събор в Разградско“, „Разградски песни и танци“, „Празнична сюита“, „Балканджийски танц“, „Танц с кърпи“, „В момини двори“, „Хърцойски танц“, „Танц със стомни“, „Танц с възглавници“, „Българска китка“, „Тракийска китка“, „Мегдански ритми“, „Селски панаир“, „Капански танц“, „Кукли“, „Грънчарчета“, „На село“, „Пуста младост“, „Любовта на ратая“, „Отпускари“, „Сватосване“, „Вълшебната капа“, „Импресия и танц“, „Усещане“, „Горска приказка“, „Скици от време оно“, „Ретро парад“, „В земите на Орфей“, „Легенда за момина чешма“, „Капанска сватба“, „Любовта!Силата, която движи света“, „Капанска фолклорна магия“.

Отличия:

-Награда „Никола Икономов“ на Общински съвет Разград

-„Кристална лира“ на СБМТД

-„Златна лира“ на СБМТД

-Удостоен със званието „почетен гражданин“ на Разград


Красимир Савов

Роден: 1955 г.

Роден в: гр. Шумен

Професионален път:

-1979 г. – хореограф в Ансамбъл „Шумен“,

-1987-1995 г. – главен художествен ръководител на Ансамбъл „Шумен“,

-1993 г. – до момента хореограф на ансамблите „Звънче“ и „Мадара“

Произведения , които ще помним: „Как се чука чер пипер“, „Игри край Тича“, „Празник в Шумен“, „Шумналии“, „Сбъдната любов“, „“Драгоевски сватбен понеделник“, „Сватбен мост“, „Добруджанчета“, „Закачка“, „Клоуни“, „Луди игри“, „Еленино“, „Ученици“, „Веселите музиканти“, „Съртовчета“.

Отличия:

-Орден „Кирил и Методий“

 -„Златна лира“ на СБМТД

-Почетна значка на град Шумен


Варна: Никола Василев, Митко Дянков, Димитър Кателиев, Георги Маринов, Кина Иванова, Мария Кателиева, Деньо Караденев, Христо Киров, Иван Русанов, Ташка Павлова, Белчо Станев, Стефан Желязков, Георги Карагеоргиев, Даниела Колева, Мария Дражева, Георги Колев, Юлиян Станев

Шумен: Манол Манолов, Иван Иванов

Добрич: Димитър Симеонов, Стоян Господинов

Силистра: Йордан Филипов, Иван Иванов

Коментарите са затворени.