Видни хореографи

23 май 2019

Цветан Тодоров

Роден: 1931 г.

Почина: 2007 г.

 Роден в: с. Фурен, Врачанско

 Професионален път:

-1967-1992 г. – създава и ръководи Детски танцов състав „Радост“

-работи със състава на профсъюзния дом „Йордан Лютибродски“, а в последните години и с танцовия състав на община Враца

Отличия:

-„Почетен гражданин“ на Враца


Геньо Генев

 Роден: 1932 г.

Роден в: гр. Габрово

 Професионален път:

-Ръководител на състава към завод „Буря“ и танцов състав при фабрика „Добри Карталов“

-1966 г. – художествен ръководител на танцовия състав при Пионерския дом – Габрово

-1968-1975 г. – основател и главен художествен ръководител на танцовия състав при Образцово народно читалище „Априлов-Палаузов“

-1975-1992 г. – създател и главен художествен ръководител на Детски ансамбъл за песни и танци „Габровче“ и методист в Център за художествена самодейност в гр. Габрово

Произведения, които ще помним: „Дядо белобради, ряпа взе да вади“, „На чешма за вода“, „Билкоберачки“, „Кончета“, „Танц с камшичета“, „Зима“, „Сол-пипер“, „Танц с въжета“, „Женски габровски танц“, „Северняшка сюита“

Отличия:

-Орден „Кирил и Методий“

-Орден „Червено знаме на труда“

-2002 г. е обявен за почетен гражданин на гр. Габрово

-Носител на „Златна лира“ на СБМТД


Любомир Гуглин

Роден: 1939 г.

 Професионален път:

-Ръководиттел на Детски ансамбъл „Малинарче“, група за автентичен фолклор „Танцувай за здраве“ и танцов ансамбъл „Малинарка“

Отличия:

-Златен орден на труда

-Орден „Кирил и Методий“ III степен

-Златна значка на Централния съвет на профсъюзите

-Плакет на Комитета за култура

-„Златна лира“ на СБМТД


Иван Донев

Роден: 1941 г.

Починал: 2011 г.

Роден в: с. Топчии, Разградско

Професионален път:

-1960 г. – създава фолклорния танцов театър „Найден Киров“ гр. Русе и оттогава е негов хореограф и художествен ръководител.

Произведения, които ще помним:  „Козиченки“, „Капанска сватба“, „Айдемирци“, „Хлевенки“, „Добруджанско настроение“, „Русчуклийска празнична сюита“, „Шопски фрагменти“, „Граовски вихри“, „Пролетно настроение“, „Капански мотиви“, „Диманка“, „Глупаци“, „Спомен“, „Дойди, лудо“, „Килийно училище“, „Среща“, „На слънчогледовия блок“, „Бабинден“, „Луди млади“, „Гергьовден е – голям ден“, „Ловджии“, „Ръченицата“ по картината на Иван Мърквичката, „Буенки“, „Капанска сюита“, „Капански трудови ритми“, „Капанчетата“, „Съборски игри“, „Момински игри по Спасовден“

Отличия:

-Орден „Кирил и Методий“ – I, II и III степен

-„Златна лира“ и „Кристална лира“ от Съюза на музикалните и танцовите дейци

-наградата „Русе“ за голям принос в областта на културата

-удостоен със званието „Заслужил артист“


Цветан Лозанов

Роден: 1948 г.

Роден в: гр. Видин

 Професионален път:

-1974 г. – е назначен за хореограф на Ансамбъл за народни песни и танци „Дунав“, Видин

-1987-1992 г. – хореограф на колектива за народни танци при Стопански химически комбинат

-Художествен ръководител на Фолклорен ансамбъл „Цвят“ и ДЮФА „Цвят“

-1994 – 2008 г. – преподавател по хореография в СОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Видин

-1974 – 2016 г. – хореограф на танцовите колективи ТМТ – Видин, АПК-Видин, Читалище с. Покрайна, ГПЧЕ – Видин, ДСК – Видин

Произведения, които ще помним: „Танци от Крайдунавието“, „Дунавско“, „Танци от Златорожието“, „Пролетни игри“, „Дунаве, бели Дунаве“, „Детски игри“, „Тракийска ръченица“, „Флирт“, „Сиртаки“, „Младежко веселие“

Отличия:

-„Отличник“ на Комитета за култура

-Плакет на Центъра за художествена самодейност при Министерството на културата

-Наградата „Неофит Рилски“ на Министерството на образованието и науката

-Орден „Кирил и Методий“ III степен


Антон Димов

Роден: 1949 г.

 Роден в: гр. Монтана

Професионален път:

-Ръководи танцови състави в Младежкия дом и Профсъюзния дом на културата, гр. Монтана

-Ръководи АНТП „Вратница“, гр. Враца

-Преподавател в V СОУ

Произведения, които ще помним: „Волна младост“, „Северняшки празник“, „Срещи“, „Граовски мотиви“, „Лазарица“, „Балкански икони“, „Шопска сюита“

Отличия:

-Орден „Кирил и Методий“ II степен

-Златен плакет на ЦХС


Любчо Василев

Роден: 1954 г.

Роден в: гр. Омуртаг

Професионален път:

-1976 г. – хореограф в Общинския съвет  и в Дома на армията в Шумен

-1977 г. – главен хореограф на Ансамбъл за народни песни и танци „Мизия“ – Търговище

-1986 г. – главен художествен ръководител на Ансамбъл за народни песни и танци „Мизия „ – Търговище

 

Произведения, които ще помним: „Настроение“, „Момински мизийски“, „“Ракаджии“, „Българка“, „Игри в ритми“, „Приказка за музиканти“, „Предсватбени песни и танци от Герлово“, „Ах, тези шопи“, „Садински танци и песни“, „Заешка сватба“, „Севернячки“, „Веселият браконниер“,

Отличия:

-Орден „Кирил и Методи“ I степен

-Медал „1300 години България“

-„Златна лира“ и „Кристална лира“ на СБМТД

-„почетен гражданин“ на Търговище


Мартин Мочков

Роден: 1973 г.

Роден в: гр. Плевен

Професионален път:

-23 години е артист-изпълнител и професионален хореограф в ансамбъл „Тракия“

-2000-2003 г. – артист-изпълнител и асистент-хореограф в трупата на Нешка Робева.

-2017 г. – хореограф на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“

Произведения, които ще помним: над 20 собствени авторски постановки, Автор е на четири от танците в спектаклите „Два свята” и „Орисия”, играни от трупата на Нешка Робева.

Отличия:

-Най-добър изпълнител – „Чудомирови празници” в гр.Казанлък.

-награден с първа награда за хореография на танцовата постановка – „Запас”


Богдан Донев

Роден: 1975 г.

Професионален път:

-Създател на школа по народни танци „Хайде да играем“

-Създател на танцова школа „Играорци“

-Главен хореограф на Фолклорен танцов театър „Найден Киров“

Произведения, които ще помним: „Игри из Добруджа“, „Ай, гиди вино“, „Шибил“


Русе: Милослав Петров, Милка Железарова, Емил Костадинов, Доньо Донев, Димитър Гайдаров

Габрово: Тотка Шандуркова, Цвятко Василев, Лъчезар Захариев, Стефан Маринов, Валентина Маринова

Плевен: Гето Ценковски, Атанас Тончев, Димитър Ребрянин

Велико Търново: Иван Донков, Георги Кински

Видин: Илия Михайлов, Николина Василева, Наталия Кирилова

Монтана: Йосиф Петруняшев, Стоян Стоянов

Ловеч: Маргарита Атанасова

Попово: Стела Димова, Станимир Иванов

Горна Оряховица: Йосиф Йовчев, Иван Иванов

Павликени: Никола Паскалев

Мездра: Панталей Томов

Севлиево: Йордан Йорданов

Коментарите са затворени.